SİGORTA REHBERİ

Hangi Sigortaları Yaptırmak Zorunludur?

Hangi Sigortaları Yaptırmak Zorunludur?

22 Temmuz, 2020

Sigortalar hakkında en çok merak edilen konulardan biri zorunlu sigortalardır. Zorunlu sigorta nedir ve hangi sigortalar zorunludur?

Sigorta, genellikle insanların kendilerini güven altına almak için yaptırdıkları, kişinin isteğine bağlı olarak yaptırdığı bir güvence türü olarak bilinir. Ancak ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde bazı sigortaların edinilmesi, hem kamu güvenliğini sağlamak hem de sigorta sahibinin yanı sıra üçüncü şahısları risklere karşı korumak amacıyla yasal olarak zorunlu tutulmuştur.

Zorunlu sigortaların hangileri olduğunu biliyor musunuz? Çalışan da, işveren de olsanız bu bilgiye sahip olmanızda fayda var. Araç veya mülk sahibi olmasanız bile başınıza gelebilecek olası herhangi bir durum karşısında sigortadan nasıl faydalanabileceğiniz hakkında bilgi sahibi olmanız, maddi ve manevi zararlarınızın karşılanması konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

1) Trafik sigortası
Diğer adıyla zorunlu karayolu taşımacılığı mali sorumluluk sigortası. Kaza sonucunda diğer araç veya üçüncü şahıslara verebileceğiniz zararlar için sizi teminat altına almak için zorunlu tutulan sigortadır. Poliçe kapsamına göre teminatları farklılaşabilir.
2) Deprem Sigortası (DASK)
17 ağustos depreminden sonra gündeme gelen ve sonrasında zorunluluk haline getirilen, deprem gibi doğal afetler sonucu ortaya çıkan hasarın tazmini için oluşturulmuş sigorta türü. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) bu süreçle birlikte kurulmuştur.
3) Yeşil Kart Sigortası
Yurt dışında araç kullanacaksanız bu sigortayı yaptırmanız gerekiyor. Gittiğniz ülkede karşılaşacağınız kaza sırasında uygulanacak olan poliçenin içerikleri olayın gerçekleştiği ülkeye göre belirleniyor.
4) Kıyı Tesisleri Deniz Kirliliği Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası
Eğer deniz kıyısında ve ya sahasında bir işletmeniz varsa yaptırılması zorunlu olan sigorta türüdür. İşletmenizden dolayı üçüncü kişilere verebileceğiniz zararlar için sizi teminat altına alıyor.

5) Özel Güvenlik Mali Sorumluluk Sigortası
Bu sigorta eğer özel güvenlik şirketiniz varsa sizi ilgilendiriyor. Oluşabilecek kazalar durumunda çalışanlarınızın ve şrketinizin güvence altına alınmasını sağlar. Güvenlik hizmeti sırasında üçüncü kişilere verilebilecek olan hasarlar da Özel Güvenlik Mali Sorumluluk Sigortası kapsamına giriyor.
6) Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası
Eğer yolcu taşımacılığı şirketiniz varsa yolcuların seyahat sırasında kaza risklerine karşı güvence altına alındığı sigorta türüdür. Ayrıca araç sürücüleri ve araç çalışanları da bu sigorta kapsamında güvence altına alınıyor.
7) Tüpgaz Zorunlu Sorumluluk Sigortası
Taşınan LPG gazı dolayısıyla Tüpgaz taşımacılığı tehlikeli madde sınıfına giren bir iş. Oluşabilecek patlama, yangın gibi riskli durumlar olması bu sigortayı zorunlu hale getiriyor.
8) Tıbbi Kötü Uygulamaya Karşı Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası
Tıbbı uygulama sonucunda istenilmeyen durumlar karşısında verilen hasarın teminini sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir sigorta türüdür. Uzman doktor ve diş tabibi tarafından uygulanır.
9) Tehlikeli Maddeler ve Tehlikeli Atıklar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası
Tehlikeli madde taşıyan,üreten, depolayan ve satanlar için oluşturulmuş sigorta türü. Bu faaliyetler sırasında yaşanabilecek olası hasar durumumlarında şahısların zararlarını ve ya üçüncü şahıslara verilen zararları teminat altına alır.

Sigorta bir ihtiyaç değil zorunluluktur. Yasal olarak zorunlu tutulan bu sigortalar dışında yaptırmanız gereken sigortalar da mutlaka olacaktır. Bu konuda daha fazla bilgi edinip kendinize uygun olan sigorta paketini seçmeniz size ve sevdiklerinize daha güvenli bir gelecek sağlar.