SIK SORULAN SORULAR

KASKO Hakkında Sıkça Sorulanlar

Kasko bir aracı çarpma, çarpışma, yanma, doğal afetler, 3.kişilerin araca verdiği zararlar, çalınma, halk hareketleri gibi zararlara karşı güvence altına alan ayrıca yol yardım hizmetleri ile de yolda kalma durumunda çekici veya araç onarımda iken yedek araç sağlama gibi hizmetleri de içeren bir poliçe türüdür.

Kasko sigortalarının zorunluluğu yoktur ancak; çarpışma, hırsızlık, doğal afet ve diğer kaza ihtimallerine karşı kasko yapmanın çok önemli bir gerekliliği söz konusudur.

Kasko bir aracı çarpma, çarpışma, yanma, doğal afetler, 3.kişilerin araca verdiği zararlar, çalınma, halk hareketleri gibi zararlara karşı aracınızı güvence altına alan ve yol yardım hizmetleri ile yolda kalma durumunda çekici veya araç onarımda sigorta sahibine yedek araç sağlama gibi hizmetleri içeren bir poliçe türüdür. Bu da hem sizin hem de sevdiklerinizin olası tehlikelere karşı korunmasına destek olur.

Kasko Sigortasının içeriğinde bulunmayan teminatlar ve Kasko Sigortası genel şartları teminat dışı durumları gibi haller mevzuatta açıkça belirtilir. Örneğin alkollü ya da ehliyetsiz bir şekilde araç kullanmak, sürücünün uyuşturucu madde ya da belirlenen seviyenin üstünde alkollü olması kaskonun teminat dışı halleri oluşturmaktadır.

Kasko sigortası teklifi aldığınızda hesaplanan prim aracın plaka ili, ikamet edilen il, aracın ve araç sahibinin geçmiş hasar bilgileri, aracın türü ve aracın tipi gibi özelliklere göre her araç için değişiklik göstermektedir.

 • Bize numaranızı bırakın biz sizi arayalım ve kasko bedelinizi hesaplayalım.
 • 0850 217 38 60 nolu hattımızdan doğrudan sigorta danışmanımız ile irtibata geçin, danışmanlarımız kasko sorgulama ve kasko fiyatlarını karşılaştırma işlemlerinde size yardımcı olsun.
 • Sayfanın sağ alt köşesinde bulunan "Teklif Al" butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfadaki formu doldurarak kasko teklifi alın ve hemen kaskonuzu uygun fiyata, kolayca yaptırın.

Aracın pert olma kararının verilmesinden ve hasar dosyasındaki tüm evrakların tamamlanmasından sonra 15 gün içerisinde hasar ödemesi gerçekleştirilir.

Kasko sigortası teklifi almak için yapmanız gereken tek şey, sayfanın sağ alt köşesinde bulunan "Teklif Al" butonuna tıklamak ve sayfamızdaki formda sigortanızla ilgili önemli konularda size ulaşabileceğimiz iletişim bilgileriniz ile birlikte araç bilgilerinize ulaşabilmemiz için TC kimlik numaranız ve araç plaka bilgilerinizi bizimle paylaşmak.

Poliçenizin içeriğinde yer alan teminatların türüne göre kaskolar dar kasko veya genişletilmiş kasko olarak adlandırılmaktadır.Dar kaskolar ana teminatlardan çarpma, çarpışma, yanma ve çalınma teminatlarını veya birkaçını içerebilir iken genişletilmiş kaskolar ise aracınızın başına gelebilecek terör, doğal afetler, ihtiyari mali mesuliyet, yol yardım gibi risk ve hizmetleri de içermektedir.Genişletilmiş kasko hasar anında gitmeyi tercih edeceğiniz servis türü ile ilgili bir terim değildir. Bu nedenle servis tercihinizi sigortacınıza ayrıca bildirmelisiniz.

Araç yaş sınırı sigorta şirketleri arasında değişikliğe uğramakla birlikte genellikle 15 yaşa kadar olan araçlara kasko yapılabilmektedir.

Bu kazanın türü, hasar tutarı, kazada karşı taraf var ise karşı tarafın kusuru, sürücünün kusuru, mevcutta bir kasko poliçesi var ise hasarsızlık kademesi ve aracın kaçıncı kazası olmasına göre sigorta şirketleri arasında değişkenlik göstermektedir.

Poliçenizde aksi bir ibare yok ise aracın hasar gördüğü dönemdeki piyasa/rayiç değeri hesaplanır.Rayiç değeri kadar ödeme yapılır. Özetle poliçe içeriğine göre değişmekle birlikte genişletilmiş kaskolarda genellikle aracın hasar yaptığı dönemdeki piyasa değeri kadar ödeme yapılmaktadır.

Kasko değeri, aracınızın kaskoya konu olacak tutarı için, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) tarafından her ay piyasadaki tüm araç modelleri ve yaşları için yayınlanan liste üzerinden belirlenen tutardır.

Araç kaskosunun araç sahibi üzerine yapılması gerekir.

Bir poliçede bulunması gereken teminatlar kişinin ihtiyaçlarına göre değişebilir.Dar Kaskolar genellikle ana teminatlar olan çarpma,çarpışma veya çalınma gibi ana riskleri içerirken; genişletilmiş kaskolarda bu ana teminatlar ile beraber 3.kişilerin araca verdiği zararlar ile bunların yanında İhtiyari Mali Mesuliyet ile doğal afetler, halk hareketleri, terör, yol yardım, ikame araç, cam hasarları gibi teminatları da içermektedir.

Araç satışında kasko iptal edilir ve kaskoda kullanılmayan günlerin prim iadesi şirket tarafından kasko sahibine yapılır.

Poliçenizin içeriğinde bulunan veya kazanın türüne ya da gidilen servis tipine göre uygulanabilen bir muafiyetiniz bulunmuyor ise kazanız hasar onarım tutarı kadar karşılanacaktır.

Her kaza kaskonun bozulması anlamına gelmemektedir. Örneğin karşı tarafın kusurlu olduğu ve kaskodan karşılanıp karşı taraftan rücu edilebilen hasarlar ile mini onarım gibi hasarlar kaskoyu bozmaz. Bazı şirketlerde far stop lambası,radyo hasarları gibi hasarlarda da yenilemede hasarsızlık kademesi aynı kademede tutulabilir veya yükseltilebilir.Eğer kazanız tüm bu hasarların dışındaki bir konu ise hasarsızlık indirim hakkınızı kaybedebilirsiniz. Bu da yenilenen kasko poliçe fiyatının bir önceki yıla göre yükselebileceği anlamını gelir.

Kazanın oluş şekli poliçenin içeriğinde bulunmayan bir teminattan kaynaklı ise ya da kasko genel şartları teminat dışı durumlardan birisi söz konusu ise kasko hasarı karşılamaz.

Kasko isteğe bağlı olarak iptal edilebilen bir sigorta türüdür ayrıca araç satışında ya da araç sahibinin vefatında da iptal olur. Bu gibi durumlarda sigortacınıza iptal talebinizi iletmeniz yeterlidir. Kaskoda kullanılmayan günlere ait ücret iadesi sigorta sahibine gün esaslı iade edilir.

Full kasko terimi sigortacılık açısından doğru bir terim değildir. Bunun yerine aslı genişletilmiş kasko olarak adlandırılır. Bu terim poliçenin içeriği ile aracın başına gelebilecek pek çok riskin güvence altına alınması anlamını taşımaktadır.

Kasko seçiminizde ihtiyacınıza uygun olan teminatların poliçe içeriğinde bulunması önemlidir. Ayrıca hasar anında onarımın yapılmasını dilediğiniz servis türü ve hasar olması halinde bir sonraki yenileme döneminizde kaskoda hasarsızlık indiriminin nasıl uygulanacağı da kasko seçiminizde kararınızı etkileyecek faktörler arasında olmalıdır.

Kasko 1 yıl için geçerli olan sigorta türüdür.

Kasko poliçesinin başlangıç tarihinden tam 1 yıl sonrasında sona erecektir. Bu nedenle kasko süresi dolmadan kaskonuzu yenilemeniz gerekmektedir.

Kasko isteğe bağlı bir sigorta türüdür. Bu nedenle kaskonun başlangıç süresi ile ilgili bir yaptırım bulunmamaktadır. Buna karşın mevcutta bir kaskonuz ve hasarsızlık indiriminiz varsa hasarsızlık indiriminin devamı için yenileme poliçenizi belirli bir dönem içerisinde yaptırmanız gerekmektedir. Bu süre şirketlerde genellikle 3 ay olarak uygulanır. Biten kasko poliçeniz ve yenileme kasko poliçeniz arasında 3 aydan uzun bir süre varsa hasarsızlık indirim hakkınızı kaybedebilirsiniz.

Kasko aracınızın poliçenizin içeriğinde yer alan teminatlardan kaynaklı bir hasar yaşamanız halinde aracınızın onarımını karşılayan bir sigorta türüdür. Olası bir hasar durumunda aracınızın hasarı piyasa değeri olarak nakdi biçimde size ödenecektir.

Aracınızın risk faktörü, aracın ve sürünün geçmişteki hasarları, ikamet edilen il gibi sebepler yüzünden kasko priminiz yüksek çıkabilir.

İki farklı muafiyet tutarından birinin seçilmesi durumunda indirim avantajı sağlanmaktadır. Seçilen muafiyet tutarı yükseldikçe, uygulanacak indirim oranı da artmaktadır. Herhangi bir hasar anında, seçilen tutarının üzerindeki kısım için sigorta poliçesi devreye girmekte, altında kalan miktarlar için ise zarar sigortalı kişi tarafından karşılanmaktadır. Hasar tutarının, belirlenen muafiyet tutarının üstünde kalması durumunda ise, belirlenen muafiyet tutarı düşülerek hasar ödemesi gerçekleştirilmektedir.

Araçta bulunan orijinal tüm aksesuarlar kasko poliçesi teminatındadır. Örneğin, araçta bulunan standart lastik ve jantlar otomatik teminat kapsamındadır. Araca sonradan ilave edilen özel lastik, çelik jantlar ise standartlarından farklı olduğu için, değerleri sigortalı ile sigortacı tarafından mutabık kalınarak tespit edilmesi ve poliçede ayrıca belirtilmesi kaydıyla teminata dahildir. Orijinal olmayan radyo, teyp, kolonlar, equalizer, klima, alarm, telefon, faks, telsiz, otomatik anten, takometre gibi cihazlar ise, ek prim alınarak kasko poliçesi teminatı altına alınabilirler.

Bu sigorta kapsamında, sigortalının uğrayacağı maddi zararlar aşağıdaki hallerin oluşması durumunda sigortacı tarafından karşılanır ve kasko sigortasının ana teminatlarını oluşturur.

 • Motorlu veya motorsuz aracın karayolunda başka taşıtlarla bir kazaya karışması.
 • Sigortalı aracın hareketli veya hareketsiz durumdayken aracı başka bir cismin çarpması, sigortalı aracın başka bir cisme çarpması, devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması.
 • 3. Şahısların bilerek ve isteyerek araca zarar vermesi veya şaka sonucunda oluşacak hasarlar.
 • Aracın alev alması neticesinde oluşacak hasarlar.
 • Aracın çalınması veya çalınma eylemi sırasında oluşabilecek zararlar.

Kasko sigortası Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir.

Sigorta kapsamı, sigorta poliçesinde belirtilen araç ve sigortada belirtilmesi şartı ile araca sonradan eklenmiş her türlü aksesuar teminat altındadır.

 AŞAĞIDA BELİRTİLEN HALLER EK SÖZLEŞMEYLE TEMİNATLARA DAHİL EDİLEBİLİR.

 • Türkiye sınırları dışında oluşabilecek zararlar
 • Grev, Iokavt, kargaşalık ile halk hareketleri sonucunda oluşabilecek zararlar
 • Terör eylemleri sonucunda oluşabilecek zararlar
 • Deprem ve yanardağ püskürmesi sonucunda oluşabilecek zararlar
 • Sel ve su baskını sonucu meydana gelen zararlar
 • Tütün ve tütün ürünlerinin kullanılması sonucu meydana gelen zararlar.
 • Hasar durumunda meydana gelebilecek gelir kayıpları.
 • Aracın anahtarının çalınması veya araç sahibinin isteği dışında ele geçirilip çalınması ve bu esnada meydana gelen zararlar

Konut Sigortası Hakkında Sıkça Sorulanlar

Konut sigortası yaptırarak en büyük yatırımlarınızdan biri olan konutunuzu her türlü hasara ve oluşabilecek problemlere karşı güvence altına alabilirsiniz. Evinizde komşunuzdan kaynaklı oluşabilecek su arızasından, duvar boya patlağına, hırsızlık olaylarından, yangına kadar konut sigortası poliçenize ekleteceğiniz dilediğiniz ek teminatlar ile evinizi her türlü durumda koruma altına alabilir, evinizde oluşabilecek hasar ve kayıp kaynaklı masraflardan kendinizi koruyabilirsiniz.

Konut Sigortası poliçenizi oluştururken teminatınıza ekleteceğiniz maddelerin neleri kapsadığı tam ve net olarak belirtilmelidir. Konut sigortanız içerisinde muafiyet durumları özellikle incelenmeli ve konu hakkında net bilgi edinilmelidir.


Konut Sigortası primleri hesaplanırken, konutun bulunduğu il ve ilçe, yapının durumu, metrekaresi, alınan güvenlik önlemleri ve poliçede seçilen teminatlara göre hesaplanmaktadır. Aynı zamanda evinizin DASK poliçesi de konut sigortanızın priminin bir miktar düşmesine yardımcı olacaktır.

Konut Sigortası yaptırmak için ev sahibi olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Dileyen kiracılar kira sürecini kapsayacak ve ev içerisindeki eşyalarını teminat altına alacak şekilde konut sigortası yaptırabilirler.


Özel Sağlık Sigortası Hakkında Sıkça Sorulanlar

SAĞLIK SİGORTASI

 

Sigortalıların sağlık yardımı, tedavi ve ilaç alımlarına karşı teminat veren sigortadır çeşididir. Şirketlerden onay alınması kaydıyla, ameliyat, tedavi ve ilaç alımları teminat limitleri çerçevesinde muafiyetli veya muafiyetsiz olarak karşılanmaktadır. Sigorta şirketlerde farklılık göstermekle beraber, herhangi bir sebep olmaksızın yapılan harcamalar ve sürekli yapılan sağlık kontrolleri teminat haricidir.

 

Teminatlar  

 • Ayakta Tedavi; Teminat kapsamında muayene, küçük müdahaleler, ilaç giderleri ve teşhis koyma süreçlerini kapsar 
 • Yatarak Tedavi; Ambulans ile nakil dahil olmak üzere, ameliyat veya yatarak yapılan tedaviler ve zorunlu olan diğer sağlık hizmetlerini teminat limitleri tutarında kapsar. 
 • Bu iki teminata ilave olarak fazladan ücret ödeyerek sigortalılar diş, gözlük ve istenen diğer teminatları da poliçelerine ekleyebilirler.


Seyahat Sigortası Hakkında Sıkça Sorulanlar

Seyahatiniz başlamadan önce poliçenizi almanız gerekmektedir. Bununla beraber sigortanın başlangıç tarihini yurt dışına ve ülkemiz sınırlarından çıkılacağı gün olarak seçip; bitiş tarihini ise ülkeye dönüş yapılacağı olarak seçmelisiniz.

Seyahat sağlık sigortanızda yurtdışı seyahatinizin başladığı ve bittiği tarihler ile gideceğiniz ülke veya ülkelerin doğru belirtilmiş olması yeterlidir.

Seyahat sağlık sigortası seyahatiniz süresi ne kadar ise o kadar süreli olmalıdır.

Seyahat sağlık sigortası öncelikle vize istenen ülkelere seyahatiniz için vize evrakları arasında istenen bir belge olup yurtdışında başınıza gelebilecek ani bir hastalık veya kaza durumlarında da tedavi masraflarınızı üstleniR. Vefat halinde ise cenazenin ülkeye naklini sağlamaktadır. Bununla beraber paketinizin kapsamına göre bagaj kaybı ya da çeşitli asistans hizmetleri ile yurtdışında zorda kalabileceğimiz risklere karşı da sizlere güvence sağlar.

Seyahat sağlık sigortası vize istenen ülkelere seyahatte vize için zorunlu bir poliçedir.

Eğer 18 yaş üzerindeyseniz yurtiçi ve yurtdışı Seyahat sağlık sigortası yaptırmalısınız. Buna karşın 18 yaşın altındaysanız, 18 yaş üzeri sigorta ettiren herhangi bir yakınınız olması koşulu ile yurtiçi ve yurtdışı Seyahat sağlık sigortasına sahip olmuş sayılırsınız.

Yurtdışındaki eğitiminiz süresince başına gelebilecek beklenmedik durumlara karşı sizi güvence altına alan, yurtdışındaki tedavi masraflarınızı üslenerek sizi teminat altına alan sigorta ürünüdür. Poliçe süresi sigorta yaptıracak kişinin eğitim sürecine bağlı olarak belirlenir ve 3 ay, 6 ay ve 1 yıl gibi sürelerde olabilir.

Seyahat sağlık sigortası satın almak için herhangi bir belgeye ihtiyaç bulunmamaktadır. Seyahat edeceğiniz tarih, ülkeler ve TC kimlik numara bilgileriniz Seyahat sağlık sigortası için yeterlidir.

Seyahat sağlık sigortası için yurtdışı seyahatinizin başladığı ve bittiği tarihler ile gideceğiniz ülke veya ülkelerin doğru belirtilmiş olması önemlidir.

Seyahatinizin iptal veya ertelenir olduğunu belirten belgeyi sigortacınıza ileterek seyahat sağlık sigortanızdaki tarihleri değiştirebilirsiniz.

Seyahat sağlık sigortası iptali için seyahatinizin iptal olduğunu belirten belgenin sigortacınıza iletilmesi gerekmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası yurtdışında seyahatte iken başınıza gelebilecek ani,beklenmedik hastalık ve kaza durumları için 30 bin TL limit ile ayakta (muayene,ilaç vs..) ve yatarak (hastanede yatış durumları ve küçük büyük müdahaleler) tedavilerinizi karşılar.Bu poliçe ayrıca yurtdışında sigortalının vefatı halinde cenazinin naklini sağlayan bir poliçe olup sigortalının tıbbi durumlarda nakli gerekli ise destek olur.

Evet zorunludur. Vize uygulaması olan ülkelere uçuşlarda seyahat poliçesi konsolosluklar tarafından istenmektedir.

Seyahat sağlık sigortası mevcutta varolan rahatsızlığınızın yçdışında tedavisini olma amacı ile değil yurtdışında beklenmedik ani bir hastalığınızın olması durumunda geçerli bir poliçedir.

Eğer ıslak imzalı poliçeyi hemen edinmek istiyorsanız acentelerimizden poliçe satın alabilirsiniz.

Veli veya vasilerinden birisinin de poliçede yer alması şartı ile yapılabilir.

Hayır, herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

Genellikle Erasmus kapsamında yurtdışında uzun süreli bulunan kişiler için web sitemizden poliçe satılamamaktadır. Çünkü yurtdışında bulunan kişilerin 92 gün de ülkeye giriş çıkış yapıyor olması gerekmektedir. Bu sebeple de seyahat sağlık poliçeleri genel şartlarına göre seyahat poliçeleri 92 gün için geçerlidir, 92 günden sonra kapsam dışı kalacaktır. Eğer bu zaman dilimlerinde ülkeye giriş çıkış yapılacak ise çıkışlarda yeni poliçe satın alınması gerekmektedir. Eğer giriş çıkış yapılamayacak ise yıllık bir sağlık sigortası alınması gerekmektedir.

Seyahat sağlık sigortası 92 gün geçerli olan bir poliçedir bundan daha uzun süre ülkeye giriş çıkış yapmadan yurtdışında kalınacak ise acentelerimziden destek alabilirsiniz.

Yurtdışına uçuşlarınızın tarihlerini baz alarak poliçe başlangıç ve bitiş tarihlerinizi belirlemelisiniz.

92 günü geçmemek sureti ile ikinci bir poliçe almanız gerekmektedir. Uzayan seyahat süreniz 92 günü geçiyor ise farklı bir şirketten uzun süreli bir sağlık poliçesi almanız gerekmektedir.

Yeni soyadı için ikinci bir poliçe yaptırıp, ilk poliçenizi iptal ettirmelisiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası 

 • Herhangi ulaşım araçlarından birini kullanarak yurt içi, yurt dışı veya yurt dışından ülkemize yolculuk yapanları, yolculukları sırasında karşılaşacakları sağlık risklerine karşı teminat altına alan sigorta çeşididir.  
 • Poliçe geçerlilik tarihleri arasında oluşan kaza veya hastalık sonucunda oluşan sağlık harcamalarını teminat limitleri çerçevesinde karşılar. Hastalık halinin önceden yaşanmış bir duruma bağlı olmaması gerekmektedir. 
 • Seyahatin iptal olması durumunda, sigorta şirketine 24 saat öncesinde haber verilmesi kaydıyla poliçe iptal edilebilir

Sigorta Geçerlilik tarihi  

 • Yurt dışı için, pasaportla çıkış tarihi.
 • Yurt dışından ülkemize seyahat için, pasaportla giriş tarihi.
 • Yurt içi seyahatler için ise, sigorta başlangıç tarihi ve bitiş tarihi baz alınır  

Poliçe Teminatları  

 • Ani hastalık veya yaralanma sonucu sigortalının hastane, ameliyat, ilaç ve sağlık harcamaları sigorta şirketi tarafından teminat limitleri kapsamı içerisinde karşılanır 
 • Sigortalının tedavisi bittikten sonra taburcu edilmesi durumunda, seyahate devam edemeyeceğine ve ikametgah adresine kendi imkanlarıyla dönemeyeceğine ilgili sağlık kuruluşu tarafından karar verilirse, sigorta şirketi en uygun nakil aracıyla sigortalının nakledilmesi için gerekli giderleri karşılayacaktır. 
 • Sigortalı, hastalık veya yaralanma sonucu vefat ederse sigorta şirketi cenazenin talep edilen adrese taşınması için gerekli masrafları karşılayacaktır.


Zorunlu Deprem Sigortası Hakkında Sıkça Sorulanlar

DASK ya da bir diğer ifadeyle Zorunlu Deprem Sigortası, deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı tüm maddi hasarları poliçede belirtilen limitler dahilinde sigorta sahibine karşılar.

Hem sizi hem de sevdiklerinizi korumayı amaçlayan deprem sigortası, Türkiye’nin yerleşim alanlarının tamamına yakınının aktif deprem kuşakları üzerinde yer alması ile 2000 yılından bu yana yaptırılması zorunludur.

Olası bir deprem sonucunda hem sizi hem de sevdiklerinizi güvence altına alan Zorunlu Deprem sigortası, evinizde ya da iş yerinizde deprem sebebiyle yaşanan tüm zararları karşılamaktadır.

Zorunlu Deprem Sigortası primleri, konutunuzun bulunduğu deprem risk bölgesi,konutunuzun brüt metrekaresi,binanın yapı tarzı ve hasarsızlık indirimine göre değişkenlik gösterir.

Zorunlu Deprem Sigortası ya da bir diğer ifadesiyle DASK’ın geçerlilik süresi 1 yıldır. Bu nedenle DASK poliçesinin her yıl yenilenmesi gerekir.

Evinize ya da işyerinize ait Zorunlu Deprem Sigortası’nın sorgulama işlemlerini e-devlet üzerinden ve dask.gov.tr adresinden gerçekleştirebilir ya da sigorta şirketinizden sigortanızın devam edip etmediğini öğrenebilirsiniz.

DASK ya da bir diğer ifadesiyle Zorunlu Deprem Sigortası sadece ilgili ev yada işyerinin tapu sahibi tarafından yapılabilir.

Zorunlu Deprem Sigortası 1 yıllık bir poliçe olarak hazırlanmakta olup, her yıl yenilenmesi zorunlu tutulan bir sigorta türüdür. Buna karşın bazı sigorta şirketleri yıllık poliçe prim ödemelerine taksitlendirme gerçekleştirerek sigorta sahibine ödeme kolaylığı sağlamaktadır.

Tapuya kayıtlı ve özel mülkiyete tabi taşınmazlar üzerinde mesken olarak inşa edilmiş binalar, Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamındaki bağımsız bölümler, bu binaların içinde yer alan ve ticarethane, büro ve benzeri amaçlarla kullanılan bağımsız bölümler, doğal afetler nedeniyle devlet tarafından yaptırılan veya verilen kredi ile yapılan meskenler DASK sigortası yaptırmak zorundadır.

Kamu Konutları Kanununa tâbi olan veya kamu hizmet binası olarak kullanılan binalar ve bağımsız bölümler, köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlarca köy yerleşik alanları ve civarında ve mezralarda yapılan binalar, tamamı ticari veya sınai amaçla kullanılan binalar, projesi bulunmayan ve mühendislik hizmeti görmemiş binalar, taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyecek şekilde tadil edildiği veya zayıflatıldığı tespit edilen binalar, taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyecek şekilde ilgili mevzuata ve projeye aykırı olarak inşa edilen binalar,yetkili kamu kurumları tarafından yıkılmasına karar verilen binalar ile mesken olarak kullanıma uygun olmayan, bakımsız, harap veya metruk binalara dask poliçesi yapılmaz ancak ihtiyari deprem sigortası yapılabilir.

DASK iptal durumu, aynı yere birden fazla Zorunlu Deprem Sigortası yaptırıldığı ve DASK kapsamı dışında kalan yerlere Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi düzenlendiği taktirde bu hataların sigorta ettiren tarafından belgelendirilmesi ile Zorunlu Deprem Sigortası iptal edilebilir.

DASK poliçe numaranızı sigorta şirketinizden ya da e-devlet üzerinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Elektrik ve su aboneliği ile tapu işlemlerinin gerçekleşebilmesi için ilgili konuta ait Zorunlu Deprem Sigortası’nın yaptırılmış olması zorunludur.

Sigorta şirketinize ev adresi, ilgili konutun kat sayısı,tapu belgesi ve ev sahibinin t.c kimlik no bilgisini paylaşarak Zorunlu Deprem Sigortası poliçenizi oluşturabilirsiniz.

Zorunlu deprem sigorta poliçe bilgilerinizi sigorta şirketinizle paylaşmanız durumunda hemen alabilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortası vergiye konu olabilen bir poliçe türü değildir.

Dask primleri, Dask kapsamı dahilindeki yapının metrekaresi baz alınarak hesaplanır. Aynı zamanda binanın bulunduğu bölgenin deprem riski, binanın yaşı da metrekare bilgileri dahilinde DASK primlerini belirlemektedir.

Zorunlu Trafik Sigortası Hakkında Sıkça Sorulanlar

Zorunlu trafik sigortası sigorta yaptırdığınız aracınız ile karşı tarafa kusurlu bir şekilde maddi veya bedeni olarak verdiğiniz zararları o yılın trafik sigortası limitlerine kadar karşılar.

Bu limit yıl bazında değişmekle beraber kusurlu bir şekilde karşı tarafa verilen ölüm hasarlarında 2018 yılı için kişi başı 360 bin TL'ye kadardır.

Trafik sigortası zorunlu olduğu için poliçe başladıktan sonra isteğe bağlı olarak iptal edilemeyen bir sigorta türüdür.Ancak poliçenin vadesi gelmemiş ise yahut aracın satılması ya da sigortalının vefatı halinde iptal edilebilir. Bu durumlarda da o yıl sigortaya ödediğiniz primin iptal tarihine kadar olan kısmı şirketin hakedişi olup kalan kısmı yani şirketin hakedişi olmayan kısmı gün bazlı hesaplanır ve iade edilir.

Aracınızı sattıktan sonra trafik sigortanızın 15 gün daha sigortası devam eder. Bu süre yeni araç sahibini güvence altına almak içindir.

Her sene yenilemek zorunda olduğunuz zorunlu Trafik Sigortası poliçe tarihinizi öğrenmek için sigorta işleminizi yapan kurum ya da aracı kişiden yardım alabilirsiniz.

Araç satışında trafik sigortası iptal edilir ve sigortanın kullanılmayan günlerine ait prim iadesi yapılır.

Aracınızın onarımından kaynaklı oluşabilecek değer kaybı aracınıza zarar vermiş olan kusurlu kişinin trafik sigortası’nda talep edilebilen bir zarardır. 3 yaşında ve daha küçük araçlar için bu değer hesaplanabilir.

Karşı tarafa sigortalı aracınız ile kusurlu bir şekilde bedeni zarar vererek kişinin vefatına sebep olmanız durumunda sigorta şirketi belirlenmiş kurallar çerçevesinde vefat eden kişi hakkında aktüeryal bir hesap yaparak,vefat eden kişinin destekten yoksun kalanlarına bu tazminatı ödeyecektir.Tazminatın meblağı kişinin yaşı ve gelirine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Karayolunda kullanılan tüm motorlu araçlar için trafik sigortası zorunludur.

2018 yılı limitleri için maddi hasarlarda araç başı 36 bin, bedeni zararlarda ise kişi başı 360 bin TL’dir.

Sigortalı aracınız ile kusurlu bir şekilde karşı tarafa zarar vermeniz halinde yenileme döneminizde kademeniz düşecektir.Verdiğiniz zarar sadece maddi bir zarar ise kademeniz 1,bedeni bir zarar ise 2 kademe düşecektir.Kademeniz düştüğünde sigorta priminizde artış olacaktır.

İlk kez bir araç satın aldığınızda 4.basamak ile trafik sigortanız başlayacaktır. Hasarsız geçirdiğiniz her bir yılın sonun yenileme poliçenizde basamağınız artacak (5,6 ve en son 7.basamak) kusurlu bir şekilde kaza geçirdiğinizde de basamağınız düşecektir. Maddi zararlarda 1 basamak düşerken, sakatlık durumlarında ise 2 basamak düşer.

Standart bir trafik sigortası poliçesi aracınızın değil aracınız ile karşı tarafa verdiğiniz zararları karşılar. Karşı tarafa verilen zararlar ise cam dahil pek çok türde olabilmektedir. Aracınızın cam dahil diğer hasarları kasko sigortasına konu olmakla beraber, bazı sigorta şirketleri trafik poliçesine ek prim ile kendi aracınızın cam hasarları gibi ek teminat ile güvenceler ekleyebilmektedir.