KASKO Nedir?

KASKO nedir merak ettiklerinizi sizin için kısaca özetledik.

Bu sigorta kapsamında, sigortalının uğrayacağı maddi zararlar aşağıdaki hallerin oluşması durumunda sigortacı tarafından karşılanır ve kasko sigortasının ana teminatlarını oluşturur.

 • Motorlu veya motorsuz aracın karayolunda başka taşıtlarla bir kazaya karışması.
 • Sigortalı aracın hareketli veya hareketsiz durumdayken aracı başka bir cismin çarpması, sigortalı aracın başka bir cisme çarpması, devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması.
 • 3. Şahısların bilerek ve isteyerek araca zarar vermesi veya şaka sonucunda oluşacak hasarlar.
 • Aracın alev alması neticesinde oluşacak hasarlar.
 • Aracın çalınması veya çalınma eylemi sırasında oluşabilecek zararlar.
 • Kasko sigortası Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir.
 • Sigorta kapsamı, sigorta poliçesinde belirtilen araç ve sigortada belirtilmesi şartı ile araca sonradan eklenmiş her türlü aksesuar teminat altındadır.

AŞAĞIDA BELİRTİLEN HALLER EK SÖZLEŞMEYLE TEMİNATLARA DAHİL EDİLEBİLİR.

 • Türkiye sınırları dışında oluşabilecek zararlar
 • Grev, Iokavt, kargaşalık ile halk hareketleri sonucunda oluşabilecek zararlar
 • Terör eylemleri sonucunda oluşabilecek zararlar
 • Deprem ve yanardağ püskürmesi sonucunda oluşabilecek zararlar
 • Sel ve su baskını sonucu meydana gelen zararlar
 • Tütün ve tütün ürünlerinin kullanılması sonucu meydana gelen zararlar.
 • Hasar durumunda meydana gelebilecek gelir kayıpları.
 • Aracın anahtarının çalınması veya araç sahibinin isteği dışında ele geçirilip çalınması ve bu esnada meydana gelen zararlar

Merak Edilenler

Kasko bir aracı çarpma, çarpışma, yanma, doğal afetler, 3.kişilerin araca verdiği zararlar, çalınma, halk hareketleri gibi zararlara karşı güvence altına alan ayrıca yol yardım hizmetleri ile de yolda kalma durumunda çekici veya araç onarımda iken yedek araç sağlama gibi hizmetleri de içeren bir poliçe türüdür.

Kasko sigortalarının zorunluluğu yoktur ancak; çarpışma, hırsızlık, doğal afet ve diğer kaza ihtimallerine karşı kasko yapmanın çok önemli bir gerekliliği söz konusudur.

Kasko bir aracı çarpma, çarpışma, yanma, doğal afetler, 3.kişilerin araca verdiği zararlar, çalınma, halk hareketleri gibi zararlara karşı aracınızı güvence altına alan ve yol yardım hizmetleri ile yolda kalma durumunda çekici veya araç onarımda sigorta sahibine yedek araç sağlama gibi hizmetleri içeren bir poliçe türüdür. Bu da hem sizin hem de sevdiklerinizin olası tehlikelere karşı korunmasına destek olur.

Kasko Sigortasının içeriğinde bulunmayan teminatlar ve Kasko Sigortası genel şartları teminat dışı durumları gibi haller mevzuatta açıkça belirtilir. Örneğin alkollü ya da ehliyetsiz bir şekilde araç kullanmak, sürücünün uyuşturucu madde ya da belirlenen seviyenin üstünde alkollü olması kaskonun teminat dışı halleri oluşturmaktadır.

Kasko sigortası teklifi aldığınızda hesaplanan prim aracın plaka ili, ikamet edilen il, aracın ve araç sahibinin geçmiş hasar bilgileri, aracın türü ve aracın tipi gibi özelliklere göre her araç için değişiklik göstermektedir.

 • Bize numaranızı bırakın biz sizi arayalım ve kasko bedelinizi hesaplayalım.
 • 0850 217 38 60 nolu hattımızdan doğrudan sigorta danışmanımız ile irtibata geçin, danışmanlarımız kasko sorgulama ve kasko fiyatlarını karşılaştırma işlemlerinde size yardımcı olsun.
 • Sayfanın sağ alt köşesinde bulunan "Teklif Al" butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfadaki formu doldurarak kasko teklifi alın ve hemen kaskonuzu uygun fiyata, kolayca yaptırın.

Aracın pert olma kararının verilmesinden ve hasar dosyasındaki tüm evrakların tamamlanmasından sonra 15 gün içerisinde hasar ödemesi gerçekleştirilir.

Kasko sigortası teklifi almak için yapmanız gereken tek şey, sayfanın sağ alt köşesinde bulunan "Teklif Al" butonuna tıklamak ve sayfamızdaki formda sigortanızla ilgili önemli konularda size ulaşabileceğimiz iletişim bilgileriniz ile birlikte araç bilgilerinize ulaşabilmemiz için TC kimlik numaranız ve araç plaka bilgilerinizi bizimle paylaşmak.

Poliçenizin içeriğinde yer alan teminatların türüne göre kaskolar dar kasko veya genişletilmiş kasko olarak adlandırılmaktadır.Dar kaskolar ana teminatlardan çarpma, çarpışma, yanma ve çalınma teminatlarını veya birkaçını içerebilir iken genişletilmiş kaskolar ise aracınızın başına gelebilecek terör, doğal afetler, ihtiyari mali mesuliyet, yol yardım gibi risk ve hizmetleri de içermektedir.Genişletilmiş kasko hasar anında gitmeyi tercih edeceğiniz servis türü ile ilgili bir terim değildir. Bu nedenle servis tercihinizi sigortacınıza ayrıca bildirmelisiniz.

Araç yaş sınırı sigorta şirketleri arasında değişikliğe uğramakla birlikte genellikle 15 yaşa kadar olan araçlara kasko yapılabilmektedir.

Bu kazanın türü, hasar tutarı, kazada karşı taraf var ise karşı tarafın kusuru, sürücünün kusuru, mevcutta bir kasko poliçesi var ise hasarsızlık kademesi ve aracın kaçıncı kazası olmasına göre sigorta şirketleri arasında değişkenlik göstermektedir.

Poliçenizde aksi bir ibare yok ise aracın hasar gördüğü dönemdeki piyasa/rayiç değeri hesaplanır.Rayiç değeri kadar ödeme yapılır. Özetle poliçe içeriğine göre değişmekle birlikte genişletilmiş kaskolarda genellikle aracın hasar yaptığı dönemdeki piyasa değeri kadar ödeme yapılmaktadır.

Kasko değeri, aracınızın kaskoya konu olacak tutarı için, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) tarafından her ay piyasadaki tüm araç modelleri ve yaşları için yayınlanan liste üzerinden belirlenen tutardır.

Araç kaskosunun araç sahibi üzerine yapılması gerekir.

Bir poliçede bulunması gereken teminatlar kişinin ihtiyaçlarına göre değişebilir.Dar Kaskolar genellikle ana teminatlar olan çarpma,çarpışma veya çalınma gibi ana riskleri içerirken; genişletilmiş kaskolarda bu ana teminatlar ile beraber 3.kişilerin araca verdiği zararlar ile bunların yanında İhtiyari Mali Mesuliyet ile doğal afetler, halk hareketleri, terör, yol yardım, ikame araç, cam hasarları gibi teminatları da içermektedir.

Araç satışında kasko iptal edilir ve kaskoda kullanılmayan günlerin prim iadesi şirket tarafından kasko sahibine yapılır.

Poliçenizin içeriğinde bulunan veya kazanın türüne ya da gidilen servis tipine göre uygulanabilen bir muafiyetiniz bulunmuyor ise kazanız hasar onarım tutarı kadar karşılanacaktır.

Her kaza kaskonun bozulması anlamına gelmemektedir. Örneğin karşı tarafın kusurlu olduğu ve kaskodan karşılanıp karşı taraftan rücu edilebilen hasarlar ile mini onarım gibi hasarlar kaskoyu bozmaz. Bazı şirketlerde far stop lambası,radyo hasarları gibi hasarlarda da yenilemede hasarsızlık kademesi aynı kademede tutulabilir veya yükseltilebilir.Eğer kazanız tüm bu hasarların dışındaki bir konu ise hasarsızlık indirim hakkınızı kaybedebilirsiniz. Bu da yenilenen kasko poliçe fiyatının bir önceki yıla göre yükselebileceği anlamını gelir.

Kazanın oluş şekli poliçenin içeriğinde bulunmayan bir teminattan kaynaklı ise ya da kasko genel şartları teminat dışı durumlardan birisi söz konusu ise kasko hasarı karşılamaz.

Kasko isteğe bağlı olarak iptal edilebilen bir sigorta türüdür ayrıca araç satışında ya da araç sahibinin vefatında da iptal olur. Bu gibi durumlarda sigortacınıza iptal talebinizi iletmeniz yeterlidir. Kaskoda kullanılmayan günlere ait ücret iadesi sigorta sahibine gün esaslı iade edilir.

Full kasko terimi sigortacılık açısından doğru bir terim değildir. Bunun yerine aslı genişletilmiş kasko olarak adlandırılır. Bu terim poliçenin içeriği ile aracın başına gelebilecek pek çok riskin güvence altına alınması anlamını taşımaktadır.

Kasko seçiminizde ihtiyacınıza uygun olan teminatların poliçe içeriğinde bulunması önemlidir. Ayrıca hasar anında onarımın yapılmasını dilediğiniz servis türü ve hasar olması halinde bir sonraki yenileme döneminizde kaskoda hasarsızlık indiriminin nasıl uygulanacağı da kasko seçiminizde kararınızı etkileyecek faktörler arasında olmalıdır.

Kasko 1 yıl için geçerli olan sigorta türüdür.

Kasko poliçesinin başlangıç tarihinden tam 1 yıl sonrasında sona erecektir. Bu nedenle kasko süresi dolmadan kaskonuzu yenilemeniz gerekmektedir.

Kasko isteğe bağlı bir sigorta türüdür. Bu nedenle kaskonun başlangıç süresi ile ilgili bir yaptırım bulunmamaktadır. Buna karşın mevcutta bir kaskonuz ve hasarsızlık indiriminiz varsa hasarsızlık indiriminin devamı için yenileme poliçenizi belirli bir dönem içerisinde yaptırmanız gerekmektedir. Bu süre şirketlerde genellikle 3 ay olarak uygulanır. Biten kasko poliçeniz ve yenileme kasko poliçeniz arasında 3 aydan uzun bir süre varsa hasarsızlık indirim hakkınızı kaybedebilirsiniz.

Kasko aracınızın poliçenizin içeriğinde yer alan teminatlardan kaynaklı bir hasar yaşamanız halinde aracınızın onarımını karşılayan bir sigorta türüdür. Olası bir hasar durumunda aracınızın hasarı piyasa değeri olarak nakdi biçimde size ödenecektir.

Aracınızın risk faktörü, aracın ve sürünün geçmişteki hasarları, ikamet edilen il gibi sebepler yüzünden kasko priminiz yüksek çıkabilir.

İki farklı muafiyet tutarından birinin seçilmesi durumunda indirim avantajı sağlanmaktadır. Seçilen muafiyet tutarı yükseldikçe, uygulanacak indirim oranı da artmaktadır. Herhangi bir hasar anında, seçilen tutarının üzerindeki kısım için sigorta poliçesi devreye girmekte, altında kalan miktarlar için ise zarar sigortalı kişi tarafından karşılanmaktadır. Hasar tutarının, belirlenen muafiyet tutarının üstünde kalması durumunda ise, belirlenen muafiyet tutarı düşülerek hasar ödemesi gerçekleştirilmektedir.

Araçta bulunan orijinal tüm aksesuarlar kasko poliçesi teminatındadır. Örneğin, araçta bulunan standart lastik ve jantlar otomatik teminat kapsamındadır. Araca sonradan ilave edilen özel lastik, çelik jantlar ise standartlarından farklı olduğu için, değerleri sigortalı ile sigortacı tarafından mutabık kalınarak tespit edilmesi ve poliçede ayrıca belirtilmesi kaydıyla teminata dahildir. Orijinal olmayan radyo, teyp, kolonlar, equalizer, klima, alarm, telefon, faks, telsiz, otomatik anten, takometre gibi cihazlar ise, ek prim alınarak kasko poliçesi teminatı altına alınabilirler.

Bu sigorta kapsamında, sigortalının uğrayacağı maddi zararlar aşağıdaki hallerin oluşması durumunda sigortacı tarafından karşılanır ve kasko sigortasının ana teminatlarını oluşturur.

 • Motorlu veya motorsuz aracın karayolunda başka taşıtlarla bir kazaya karışması.
 • Sigortalı aracın hareketli veya hareketsiz durumdayken aracı başka bir cismin çarpması, sigortalı aracın başka bir cisme çarpması, devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması.
 • 3. Şahısların bilerek ve isteyerek araca zarar vermesi veya şaka sonucunda oluşacak hasarlar.
 • Aracın alev alması neticesinde oluşacak hasarlar.
 • Aracın çalınması veya çalınma eylemi sırasında oluşabilecek zararlar.

Kasko sigortası Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir.

Sigorta kapsamı, sigorta poliçesinde belirtilen araç ve sigortada belirtilmesi şartı ile araca sonradan eklenmiş her türlü aksesuar teminat altındadır.

 AŞAĞIDA BELİRTİLEN HALLER EK SÖZLEŞMEYLE TEMİNATLARA DAHİL EDİLEBİLİR.

 • Türkiye sınırları dışında oluşabilecek zararlar
 • Grev, Iokavt, kargaşalık ile halk hareketleri sonucunda oluşabilecek zararlar
 • Terör eylemleri sonucunda oluşabilecek zararlar
 • Deprem ve yanardağ püskürmesi sonucunda oluşabilecek zararlar
 • Sel ve su baskını sonucu meydana gelen zararlar
 • Tütün ve tütün ürünlerinin kullanılması sonucu meydana gelen zararlar.
 • Hasar durumunda meydana gelebilecek gelir kayıpları.
 • Aracın anahtarının çalınması veya araç sahibinin isteği dışında ele geçirilip çalınması ve bu esnada meydana gelen zararlar

Farklı sigorta şirketlerden, en uygun ve en hızlı sigorta tekliflerini sizin için araştırıyor ve size sunuyoruz.

Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin kasko tekliflerine kolayca ulaşın!

Neden Sigortanom?

Sigortanom; kurulduğu tarihten itibaren trafik sigortası, sağlık sigortası, seyahat sigortası ve konut sigortası gibi seçenekleriyle dijital sigortacılık alanında, ileri teknolojik alt yapısı ve uzman ekibiyle müşterilerinin sigortacılık sektöründe ihtiyaç duyduğu çözümlere hızlı ve uygun fiyatla ulaşmasını sağlamaktadır.

Daha Fazla...

Müşteri Yorumları

Uygun fiyatlı ve tüm ihtiyaçlara cevap veren sigorta çözümleriyle mutlu müşteriler biriktiriyoruz.

sigortanom

Sigorta Takibi

Poliçelerinizin süresi dolmasın, aklınız poliçelerinizde kalmasın. Uzman ekibimizle, sigorta poliçelerinizin tarihlerini takip ediyor, tüm yenileme işlemlerinizde size destek oluyoruz.

sigortanom

Her Aşamada Yanınızda!

Tüm ihtiyaçlarınıza en hızlı ve anlaşılır çözümleri sunuyor, sigorta öncesi ve sigortalama sonrası her zaman sizlere destek oluyoruz.

sigortanom