DASK Nedir?

Deprem nedeniyle meydana gelen maddi zararlar ve depremin neden olduğu yangın, infilak, yer kayması veya tsunami’ nin vereceği hasarları kapsar.

Deprem nedeniyle meydana gelen maddi zararlar ve depremin neden olduğu yangın, infilak, yer kayması veya tsunami’ nin vereceği hasarları kapsar.

ZORUNLU DEPREM SİGORTASI HANGİ YAPILARA YAPILIR

  • Mesken olarak inşa edilmiş yapılar.
  • Mesken olarak inşa edilmiş binalardaki ticarethaneler.

ZORUNLU DEPREM SİGORTASI KAPSAMI DIŞINDA KALAN BİNALAR

  • Köy nüfusuna kayıtlıve köyde sürekli oturanlarca köy yerleşik alanları ve civarında ve mezralarda yapılan binalar
  • Bütünü ticari alan olarak kullanılan yapılar.
  • Projesi bulunmayan binalar.
  • Projesi bulunmayan binalar.
  • Kamu tarafından yıkılmasına karar verilen ve mesken olarak kullanıma uygun olmayan binalar.

Merak Edilenler

DASK ya da bir diğer ifadeyle Zorunlu Deprem Sigortası, deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı tüm maddi hasarları poliçede belirtilen limitler dahilinde sigorta sahibine karşılar.

Hem sizi hem de sevdiklerinizi korumayı amaçlayan deprem sigortası, Türkiye’nin yerleşim alanlarının tamamına yakınının aktif deprem kuşakları üzerinde yer alması ile 2000 yılından bu yana yaptırılması zorunludur.

Olası bir deprem sonucunda hem sizi hem de sevdiklerinizi güvence altına alan Zorunlu Deprem sigortası, evinizde ya da iş yerinizde deprem sebebiyle yaşanan tüm zararları karşılamaktadır.

Zorunlu Deprem Sigortası primleri, konutunuzun bulunduğu deprem risk bölgesi,konutunuzun brüt metrekaresi,binanın yapı tarzı ve hasarsızlık indirimine göre değişkenlik gösterir.

Zorunlu Deprem Sigortası ya da bir diğer ifadesiyle DASK’ın geçerlilik süresi 1 yıldır. Bu nedenle DASK poliçesinin her yıl yenilenmesi gerekir.

Evinize ya da işyerinize ait Zorunlu Deprem Sigortası’nın sorgulama işlemlerini e-devlet üzerinden ve dask.gov.tr adresinden gerçekleştirebilir ya da sigorta şirketinizden sigortanızın devam edip etmediğini öğrenebilirsiniz.

DASK ya da bir diğer ifadesiyle Zorunlu Deprem Sigortası sadece ilgili ev yada işyerinin tapu sahibi tarafından yapılabilir.

Zorunlu Deprem Sigortası 1 yıllık bir poliçe olarak hazırlanmakta olup, her yıl yenilenmesi zorunlu tutulan bir sigorta türüdür. Buna karşın bazı sigorta şirketleri yıllık poliçe prim ödemelerine taksitlendirme gerçekleştirerek sigorta sahibine ödeme kolaylığı sağlamaktadır.

Tapuya kayıtlı ve özel mülkiyete tabi taşınmazlar üzerinde mesken olarak inşa edilmiş binalar, Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamındaki bağımsız bölümler, bu binaların içinde yer alan ve ticarethane, büro ve benzeri amaçlarla kullanılan bağımsız bölümler, doğal afetler nedeniyle devlet tarafından yaptırılan veya verilen kredi ile yapılan meskenler DASK sigortası yaptırmak zorundadır.

Kamu Konutları Kanununa tâbi olan veya kamu hizmet binası olarak kullanılan binalar ve bağımsız bölümler, köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlarca köy yerleşik alanları ve civarında ve mezralarda yapılan binalar, tamamı ticari veya sınai amaçla kullanılan binalar, projesi bulunmayan ve mühendislik hizmeti görmemiş binalar, taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyecek şekilde tadil edildiği veya zayıflatıldığı tespit edilen binalar, taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyecek şekilde ilgili mevzuata ve projeye aykırı olarak inşa edilen binalar,yetkili kamu kurumları tarafından yıkılmasına karar verilen binalar ile mesken olarak kullanıma uygun olmayan, bakımsız, harap veya metruk binalara dask poliçesi yapılmaz ancak ihtiyari deprem sigortası yapılabilir.

DASK iptal durumu, aynı yere birden fazla Zorunlu Deprem Sigortası yaptırıldığı ve DASK kapsamı dışında kalan yerlere Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi düzenlendiği taktirde bu hataların sigorta ettiren tarafından belgelendirilmesi ile Zorunlu Deprem Sigortası iptal edilebilir.

DASK poliçe numaranızı sigorta şirketinizden ya da e-devlet üzerinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Elektrik ve su aboneliği ile tapu işlemlerinin gerçekleşebilmesi için ilgili konuta ait Zorunlu Deprem Sigortası’nın yaptırılmış olması zorunludur.

Sigorta şirketinize ev adresi, ilgili konutun kat sayısı,tapu belgesi ve ev sahibinin t.c kimlik no bilgisini paylaşarak Zorunlu Deprem Sigortası poliçenizi oluşturabilirsiniz.

Zorunlu deprem sigorta poliçe bilgilerinizi sigorta şirketinizle paylaşmanız durumunda hemen alabilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortası vergiye konu olabilen bir poliçe türü değildir.

Dask primleri, Dask kapsamı dahilindeki yapının metrekaresi baz alınarak hesaplanır. Aynı zamanda binanın bulunduğu bölgenin deprem riski, binanın yaşı da metrekare bilgileri dahilinde DASK primlerini belirlemektedir.

Farklı sigorta şirketlerden, en uygun ve en hızlı sigorta tekliflerini sizin için araştırıyor ve size sunuyoruz.

Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin zorunlu deprem sigortası tekliflerine kolayca ulaşın!

Neden Sigortanom?

Sigortanom; kurulduğu tarihten itibaren trafik sigortası, sağlık sigortası, seyahat sigortası ve konut sigortası gibi seçenekleriyle dijital sigortacılık alanında, ileri teknolojik alt yapısı ve uzman ekibiyle müşterilerinin sigortacılık sektöründe ihtiyaç duyduğu çözümlere hızlı ve uygun fiyatla ulaşmasını sağlamaktadır.

Daha Fazla...

Müşteri Yorumları

Uygun fiyatlı ve tüm ihtiyaçlara cevap veren sigorta çözümleriyle mutlu müşteriler biriktiriyoruz.

sigortanom

Sigorta Takibi

Poliçelerinizin süresi dolmasın, aklınız poliçelerinizde kalmasın. Uzman ekibimizle, sigorta poliçelerinizin tarihlerini takip ediyor, tüm yenileme işlemlerinizde size destek oluyoruz.

sigortanom

Her Aşamada Yanınızda!

Tüm ihtiyaçlarınıza en hızlı ve anlaşılır çözümleri sunuyor, sigorta öncesi ve sigortalama sonrası her zaman sizlere destek oluyoruz.

sigortanom