Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Trafik Sigortası, aracın kullanımı sırasında bir kimsenin ölümüne, yaralanmasına veya herhangi bir şeyin zarara uğramasına sebep verilmesi halinde, Karayollar Trafik Kanunu'na göre araç sahibinin hukuki sorumluluğunu, zorunlu sigorta limitlerine kadar karşılayan yasal bir sigorta çeşididir.

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası (Trafik Sigortası)

Trafik sigortası, sigorta poliçesinde belirtilen motorlu aracın bir kaza neticesinde 3. Şahıs araçlarına veya 3. Şahısların kendilerine verebileceği zararlar için sigortalıyı belirli limitlerle teminat altına alan zorunlu sigortadır.

Kaza sonucunda aşağıda belirtilen zararlar karşılanır;

  • 3. Şahısların ekonomik değer teşkil eden mal varlığında azalma olması.
  • 3. Şahısların uzuvlarının eksilmesi, sürekli maluliyet veya ölümüne sebebiyet verilmesi.

TRAFİK SİGORTASI HAKKINDA BİLGİLER.

  • Trafik sigortası Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir.
  • Sigortalının motorlu aracıyla ilgili hasarlar teminat altında değildir, 3. Şahıs hasarları için yaptırılır. Kasko sigorta poliçesi ile karıştırılmamalıdır.
  • Trafik sigortasının kazanın olduğu gün ve saatte yürürlükte olması gerekmektedir.
  • Trafik sigorta poliçesi poliçenin düzenlendiği saat itibariyle başlayıp 1 yıl sonra aynı gün öğle saat 12:00’ de sona ermektedir.

Merak Edilenler

Zorunlu trafik sigortası sigorta yaptırdığınız aracınız ile karşı tarafa kusurlu bir şekilde maddi veya bedeni olarak verdiğiniz zararları o yılın trafik sigortası limitlerine kadar karşılar.

Bu limit yıl bazında değişmekle beraber kusurlu bir şekilde karşı tarafa verilen ölüm hasarlarında 2018 yılı için kişi başı 360 bin TL'ye kadardır.

Trafik sigortası zorunlu olduğu için poliçe başladıktan sonra isteğe bağlı olarak iptal edilemeyen bir sigorta türüdür.Ancak poliçenin vadesi gelmemiş ise yahut aracın satılması ya da sigortalının vefatı halinde iptal edilebilir. Bu durumlarda da o yıl sigortaya ödediğiniz primin iptal tarihine kadar olan kısmı şirketin hakedişi olup kalan kısmı yani şirketin hakedişi olmayan kısmı gün bazlı hesaplanır ve iade edilir.

Aracınızı sattıktan sonra trafik sigortanızın 15 gün daha sigortası devam eder. Bu süre yeni araç sahibini güvence altına almak içindir.

Her sene yenilemek zorunda olduğunuz zorunlu Trafik Sigortası poliçe tarihinizi öğrenmek için sigorta işleminizi yapan kurum ya da aracı kişiden yardım alabilirsiniz.

Araç satışında trafik sigortası iptal edilir ve sigortanın kullanılmayan günlerine ait prim iadesi yapılır.

Aracınızın onarımından kaynaklı oluşabilecek değer kaybı aracınıza zarar vermiş olan kusurlu kişinin trafik sigortası’nda talep edilebilen bir zarardır. 3 yaşında ve daha küçük araçlar için bu değer hesaplanabilir.

Karşı tarafa sigortalı aracınız ile kusurlu bir şekilde bedeni zarar vererek kişinin vefatına sebep olmanız durumunda sigorta şirketi belirlenmiş kurallar çerçevesinde vefat eden kişi hakkında aktüeryal bir hesap yaparak,vefat eden kişinin destekten yoksun kalanlarına bu tazminatı ödeyecektir.Tazminatın meblağı kişinin yaşı ve gelirine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Karayolunda kullanılan tüm motorlu araçlar için trafik sigortası zorunludur.

2018 yılı limitleri için maddi hasarlarda araç başı 36 bin, bedeni zararlarda ise kişi başı 360 bin TL’dir.

Sigortalı aracınız ile kusurlu bir şekilde karşı tarafa zarar vermeniz halinde yenileme döneminizde kademeniz düşecektir.Verdiğiniz zarar sadece maddi bir zarar ise kademeniz 1,bedeni bir zarar ise 2 kademe düşecektir.Kademeniz düştüğünde sigorta priminizde artış olacaktır.

İlk kez bir araç satın aldığınızda 4.basamak ile trafik sigortanız başlayacaktır. Hasarsız geçirdiğiniz her bir yılın sonun yenileme poliçenizde basamağınız artacak (5,6 ve en son 7.basamak) kusurlu bir şekilde kaza geçirdiğinizde de basamağınız düşecektir. Maddi zararlarda 1 basamak düşerken, sakatlık durumlarında ise 2 basamak düşer.

Standart bir trafik sigortası poliçesi aracınızın değil aracınız ile karşı tarafa verdiğiniz zararları karşılar. Karşı tarafa verilen zararlar ise cam dahil pek çok türde olabilmektedir. Aracınızın cam dahil diğer hasarları kasko sigortasına konu olmakla beraber, bazı sigorta şirketleri trafik poliçesine ek prim ile kendi aracınızın cam hasarları gibi ek teminat ile güvenceler ekleyebilmektedir.

Farklı sigorta şirketlerden, en uygun ve en hızlı sigorta tekliflerini sizin için araştırıyor ve size sunuyoruz.

Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin zorunlu trafik sigortası tekliflerine kolayca ulaşın!

Neden Sigortanom?

Sigortanom; kurulduğu tarihten itibaren trafik sigortası, sağlık sigortası, seyahat sigortası ve konut sigortası gibi seçenekleriyle dijital sigortacılık alanında, ileri teknolojik alt yapısı ve uzman ekibiyle müşterilerinin sigortacılık sektöründe ihtiyaç duyduğu çözümlere hızlı ve uygun fiyatla ulaşmasını sağlamaktadır.

Daha Fazla...

Müşteri Yorumları

Uygun fiyatlı ve tüm ihtiyaçlara cevap veren sigorta çözümleriyle mutlu müşteriler biriktiriyoruz.

sigortanom

Sigorta Takibi

Poliçelerinizin süresi dolmasın, aklınız poliçelerinizde kalmasın. Uzman ekibimizle, sigorta poliçelerinizin tarihlerini takip ediyor, tüm yenileme işlemlerinizde size destek oluyoruz.

sigortanom

Her Aşamada Yanınızda!

Tüm ihtiyaçlarınıza en hızlı ve anlaşılır çözümleri sunuyor, sigorta öncesi ve sigortalama sonrası her zaman sizlere destek oluyoruz.

sigortanom