SİGORTA REHBERİ

Zorunlu Trafik Sigortasının Kriterleri Nelerdir?

Zorunlu Trafik Sigortasının Kriterleri Nelerdir?

07 Ocak, 2020

Zorunlu trafik sigortasının prim miktarları farklı olmakla beraber kapsadığı koşullar ve verilen destek miktarı herkes için aynıdır.

Zorunlu Trafik Sigortasının Kriterleri Nelerdir?
Hepimizin bildiği üzere zorunlu trafik sigortasının yapılması yasalara göre zorunludur. Bu sigortayı yaptırmadan aracınızın trafiğe çıkması yasaktır. Çıkmanız durumunda cezai yaptırımlar uygulanır. Öte yandan trafik sigortası için ödenen prim miktarı herkesiçin aynı değildir. Bu tutar bazı faktörlere ve durumlara göre değişkenlik gösterir. Peki trafik sigortasın prim miktarı nelere göre belirlenir? Bu tutar hesaplanırken neler göz önüne alınır?

Öncelikle trafik sigortası tutarı kişiden kişiye, arabadan arabaya ve poliçeyi sağlayan şirkete göre farklılık gösterir. Bu değişkenleri ve ek olarak diğerlerinir sınıflandırmak gerekirse;
1) Arabanın bulunduğu il
Arabanın bulunduğu il ve ilçe sigorta priminin belirlenmesinde ana kriterlerden birisidir. Bulunduğunuz şehiredeki araç yoğunluğuna göre kaza yapma riskiniz artar. Sigorta primide de bu risk gös önünde bulundurularak artar veya azalır.
2) Aracın hasar geçmişi
Aracın hasar geçmişi sigorta priminin belirlenmesinde bir diğer etkendir. Aracınıza kayıtlı çok kaza varsa haliyle sigorta priminiz de kaza yapma riskinizin daha çok olduğu göz önüne alınarak artacaktır.

3) Aracın kullanım alanı
Aracınızı hangi amaçlar için kullamdığınız ve kayıtlı olduğu araç tipi sigorta primi hesaplanırken göz önüne alınan bir diğer değişkendir. Aracınız hususi amaçlar için mi kullanılıyor yoksa ticari amaçlar için mi? Bu konudaki değerlendirmeler sigorta şirketi tarafından yapılır ve prim miktarı uzmanlar tarafından belirlenir.
4) Trafik cezasına maruz kalma
Trafik cezasına maruz kalma ve trafik kurallarını sık ihlal etmek sigorta priminizde artışa sebep olacaktır. Kayıtlı her aldığınız ceza hanenize eksi puan olarak yazılır. Trfaik kurallarını daha çok ihmal eden insanların kaza yapma ve yaptırma riskinin daha çok olacağı göz önünne alınarak, sigorta priminizde ciddi artışlar görülebilir.
5) Motor Hacmi, Benzin-mazot kullanması
Sigorta prim miktarını belirleyen bir diğer önemli faktör de aracınızı motor hacmi ve benzinli-mazotlu olmasıdır. Yüksek motor hacmine sahip arabaların sigorta primi de yüksek olur. Bu fark motor hacmi farkı arttıkça ciddi derecede artar. Ek olarak aracınızın modeli ve ikinci el olup olmaması da prim miktarını etkiler. Yeni alınan bir aracın sigorta prim miktarı 15 yıllık bir araca göre ciddi farklılıklar göserebilir.

Zorunlu trafik sigortasının prim miktarları farklı olmakla beraber kapsadığı koşullar ve verilen destek miktarı herkes için aynıdır. Bu sabit limitler (zorunlu trafik sigortası limitleri ve zorunlu trafik sigortası teminatları) hazine müsteşarlığı tarafından belirlenir ve bütün aracı sigorta şirketleri için sabittir.